مقالات آموزشی

ویلیس هاویلند کریر

بسمه تعالی

 

ویلیس هاویلند کریر (Willis Haviland Carrier) مخترع تهویه مطبوع و بنیان گذار شرکت کریر است.

او یک قرن پیش در شمال شرقی ایالات متحده آمریکا کار میکرد. ویلیس هاویلند کریر تنها فرزند یک خانواده پر جمیعت بود که تمام دوران کودکی خود را در بین بزرگسالان خانواده از قبیل پدر بزرگ و مادر بزرگ و عموی خود گذراند.

او پس از گذراندن دوران متوسطه وارد دانشگاه کورنل در شهر ایتاکا در ایالت نیویورک گردید و در دوران کارشناسی با وجود بورسیه بودن جهت کسب درآمد، مجبور بود کارهایی از قبیل چمن زدن، هیزم ریختن در کوره ها و غیره را انجام دهد.

او در ژوئن ۱۹۰۱ با در دست داشتن مدرک مهندسی مکانیک به استخدام شرکت بوفالو درآمد و شروع به طراحی سیستم های حرارتی، جهت خشک کردن رطوبت الوار و قهوه نمود. کریر در این دوران به این نتیجه رسید که اطلاعات موجود به هیچ عنوان جهت طراحی یک سیستم مهندسی کارآمد کافی نبوده و از آن رو او خود شروع به تحقیق در زمینه حرارت هوای خروجی که از روی لوله های بخار آب عبور می کند، نمود و به

نتایج شگفت انگیزی رسید و این امر در همان ابتدا مبلغی معادل ۰۰۰/۴۰ دلار برای شرکت صرفه جوئی به ارمغان آورد که این مبلغ صرف اصلاح سیستم های ضعیف از قبل طراحی شده گردید.

کریر در سال ۱۹۰۲ اولین سیستم تهویه مطبوع خود را طراحی نمود. مشتری او چاپخانه ای بود که با مشکل چاپ رنگی روبرو بود چون تغییر در گرما و رطوبت محیط موجب تغییر در همنشینی رنگها می شد. نزدیک به دو دهه اختراعات کریر این مکان را فراهم آورده بود تا در محیط های صنعتی دما و رطوبت به صورت علمی تحت کنترل در بیاید.

 

در سال ۱۹۰۶ کریر اولین اختراع خود، وسیله ای برای تصفیه هوا، را به ثبت رساند. کارخانجات نساجی جنوب آمریکا از اولین استفاده کنندگان سیستم جدید کریر بودند. کمبود رطوبت در محیط کارخانجات نساجی بلمونت موجب افزایش بار الکتریسیته ساکن در پنبه شده و این امر موجب سختی و تیرگی پارچه میگردید. سیستم کریر رطوبت موجود در محیط را افزایش داد و در یک حد مطلوب پایدار نمود که این امر موجب از بین رفتن مشکل به وجود آمده گردید. اولین مشتری خارجی سیستم جدید کریر، یک کارخانه نساجی واقع در یوکوهامای ژاپن بود که در سال ۱۹۰۷ این سیستم را خریداری نمود.

ویلیس هاویلند کریر ۲۶ نوابر ۱۸۷۶ – ۷ اکتبر ۱۹۵۰ در نیویورک

دیدگاهتان را بنویسید