دانفوس DANFOSS

سرآغاز

دانفوس DANFOSS یک کمپانی چند نژادی دانمارکی است و بیش از ۴۱۹۲۸ کارمند در سراسر جهان دارد؛ که در سال ۱۹۳۳ به دست مهندس مدز کلاوزن Mads Clausens ساخته شد.

دفتر مرکزی دانفوس در شهر نوردبورگ، دانمارک است که امروزه در بسیاری از کشور ها دارای نمایندگی شناخته شده می باشد.

پیشینه

آغاز ۱۹۳۳- ۱۹۶۶

در سال ۱۹۳۳ مدز کلاوزن Dansk Køleautomatik-og Apparatfabrik را پایه گذاری کرد، که در سال ۱۹۴۶ نام کمپانی به دانفوس Danfoss دگرگون گشت. نخستین فرآورده ی این کمپانی یک شیر انبساط برای واحدهای تبرید بود که پس از بررسی شیرهای وارداتی از ایالات متحده گسترش یافت.

اگر بیشتر درباره ی بنیان گذار دانفوس Danfoss بخواهیم بدانیم؛ مدز کلاوزن Mads Clausens (21 اکتبر ۱۹۰۵ – ۲۷ اوت ۱۹۶۶) زاده شهر نوردبورگ در دانمارک است. مدز کلاوزن Mads Clausens، دانفوس Danfoss را در خانه و کشتزار پدر مادرش در شهر نوردبورگ دانمارک آفرید. از آن هنگام، این کمپانی از یک کارگاه کوچک به یکی از فراهم کنندگان پیشرو و پایه گذاران راهکارهای نوآورانه و کم انرژی در جهان شناخته شده است.

گسترش

در سال ۱۹۴۱، تلاش ها به فرآورده های گرمایشی گسترش یافت. شیر رادیاتور ترموستاتیک به دست مدز کلاوزن در سال ۱۹۴۳ نوآفرینی شد که سپس دارای گواهی نوآفرینی شد و در سال ۱۹۵۲ در جایگاه یک دستگاه بهینه مند در انرژی، آگهی بازرگانی شد.

در سال ۱۹۴۵ نزدیک به ۲۲۴ تن در نخستین کارخانه ساخته شده در نزدیکی کشتزاری که او در آن بزرگ شد، به کار گمارده شدند، بدین گونه دیگر جایی برای گسترش نبود و ساخت یک کارخانه تازه ی بزرگتر برنامه ریزی شد.

در سال ۱۹۶۲ کمپانی آغاز به ساخت فرآورده های الکترونیک قدرت کرد، نخستین فرآورده؛ یکسو کننده های سفارشی ساخته شد، سپس در سال ۱۹۶۸ ساخت مبدل فرکانس VLT آغاز شد، که نخستین در گونه ی خود در جهان بود. دانفوس Danfoss همچنین تکاپو های خود را به هیدرولیک گسترش داد، نخستین بخش هیدرولیک در کارخانه نوردبورگ در سال ۱۹۶۴ ساخته شد.

مدز کلاوزن Mads Clausens در سال ۱۹۶۶ در ۶۰ سالگی درگذشت. از آنجایی که پسران او برای گردانیدن کمپانی بسیار جوان بودند، همسر او، Bitten Clausens بیتن کلاوزن، به سرپرستی دانفوس Danfoss گماشته شد. در این هنگام دانفوس Danfoss فروش سالانه ۵۰۰ میلیون کرون در دانمارک داشت و کارخانه به ۱۰۰۰۰ متر مربع افزایش یافت.

گسترش به کشورهای دیگر نزدیک به ۱۰ سال پیش از مرگ مدز کلاوزن Mads Clausens در سال ۱۹۵۶ آغاز شد، هنگامی که دانفوس Danfoss آغاز به ساخت یک کارخانه در فلنزبورگ آلمان کرد، که در سال ۱۹۵۸ به پایان رسید.

چین بازار ارزشمندی برای دانفوس Danfoss است. در سال ۲۰۱۳، دو کارخانه تازه در همان روز بازگشایی شد و شمار آنها به ۷ تا رسید. بازار چین سومین بازار بزرگ دانفوس Danfoss بود.

در سال ۲۰۱۴، Danfoss Vacon، ساخت VFD را خریداری کرد.

یکی از پرکاربرد ترین فرآورده های دانفوس Danfoss در ایران، اکسپنشین والو یا شیر انبساط حرارتی یا شیر انبساط ترموستاتیک می باشد که بیشتر به نام چکیده شده شان: TEV ، TXV یا شیر TX شناخته می شوند؛ بخشی از سیستم های تبرید و تهویه مطبوع فشرده هستند که میزان مبرد آزاد شده در اواپراتور را کنترل می کند و برای تنظیم گرمای فوق العاده گنجانده شده است. مبردی که از اواپراتور بیرون می رود تا اندازه ی پایداری داشته باشد. اگرچه بیشتر در جایگاه یک شیر “ترموستاتیک” شناخته می شود، یک شیر انبساط، توانا به تنظیم دمای اواپراتور به اندازه ی درست نیست. دمای اواپراتور تنها با فشار تبخیر دگرگون می شود، که باید از روش های دیگر (مانند تنظیم ظرفیت کمپرسور) اندازه گیری شود.

دریچه‌های انبساط حرارتی بیشتر به‌ نام «دستگاه‌های اندازه‌گیری» نامیده می‌شوند، اگرچه می تواند به هر دستگاه دیگری که مبرد مایع را در بخش کم فشار آزاد می‌کند اما به دما واکنش نشان نمی‌دهد، مانند لوله مویین یا فشار کنترل‌شده اشاره کند.

درباره چگونگی این کارکرد دانفوس Danfoss جداگانه پژوهشی بی کم و کاست انجام گرفته است اما برای آشنایی بیشتر، کوتاه به آن نیز میپردازیم:

شیر انبساط حرارتی یک بخش کلیدی برای پمپ حرارتی است. این چرخه ای است که تهویه مطبوع یا خنک کننده هوا را شدنی می کند. یک چرخه سرمایش نخستین از چهار بخش اساسی درست شده است: کمپرسور، کندانسور، دستگاه اندازه گیری و اواپراتور. با گذر مبرد از چرخه ی دارای این چهار بخش، تهویه هوا رخ می دهد.

این چرخه هنگامی آغاز می شود که مبرد به گونه ی گاز با فشار کم، دمای میانه، راهی کمپرسور می شود. مبرد به دست کمپرسور به گونه ی گازی با فشار و دمای بالا فشرده می شود. سپس گاز با فشار و دمای بالا راهی کندانسور می شود. کندانسور گاز پرفشار و دمای بالا را خنک می‌کند و می گذارد تا با جابجایی گرما به جایی با دمای پایین‌تر(بیشتر همان هوای آزاد)، به مایعی با فشار بالا فشرده شود. برای ایجاد یک راندمان خنک‌کننده از مایع با فشار بالاتر، ریزش مبرد راه یافته به اواپراتور به دست شیر انبساط بسته می‌شود و فشار را کاهش می‌دهد و می گذارد تا انبساط isentalpic به فاز بخار بازگردد، که گرما را می گیرد و به خنک‌سازی می انجامد.

یک دستگاه انبساط TXV دانفوس Danfoss دارای یک لامپ حسگر است که با مایعی پر شده است که ویژگی ترمودینامیکی آن مانند مبرد است. این لامپ به گونه حرارتی به برون رفت اواپراتور بسته می شود تا دمای مبردی که از اواپراتور بیرون می رود شناسایی شود. فشار گاز در لامپ حسگر نیرویی را برای باز کردن TXV فراهم می کند و با کاهش دما این نیرو کاهش می یابد، پس ریزش مبرد به اواپراتور به گونه دینامیکی درست می شود.

سوپرهیت دمای مازاد بخار در بالای نقطه جوش آن در فشار تبخیر است. نبود گرمای بیش از اندازه نشان می دهد که همه ی مبرد در اواپراتور تبخیر نمی شود و مایع می تواند به کمپرسور بازگردانده شود که ناکارآمد است و می تواند آسیب ایجاد کند. از روی دیگر، گرمای بیش از اندازه نشان می دهد که مبرد به اندازه در سیم پیچ اواپراتور ریزش ندارد، پس بخش چشمگیری به بخش پایانی خنک کننده نخواهد رفت. پس، با سازماندهی سوپرهیت به اندازه ی کمی(تنها چند درجه سانتیگراد) جابجایی دمای اواپراتور کم و بیش بهینه خواهد بود، بی آنکه مبرد مایع مازاد به کمپرسور بازگردانده شود.

برای ایجاد یک سوپرهیت بهینه، نیروی فنر بیشتر در راستایی انجام می شود که دریچه را ببندد، بدین گونه که هنگامی که لامپ در دمای بالاتری در برابر تبخیر مبرد باشد، شیر بسته می شود. دریچه‌های فنری می تواند پایدار یا در چرخش باشند، اگرچه روش‌های دیگری نیز برای یقین از گرمای بیش از اندازه می باشد، مانند لامپ حسگر که آمیخته ی بخار متفاوتی با دیگر بخش های سیستم دارد.

برخی از شیرهای انبساط حرارتی دانفوس Danfoss نیز به گونه ی ویژه ساخته شده اند تا یقین داشته باشیم که کمترین ریزشی از مبرد همیشه می تواند در سیستم راه داشته باشد، در برابر برخی دیگر نیز می توانند برای کنترل فشار اواپراتور ساخته شوند تا هرگز از کمترین اندازه بالاتر نرود.

چگونگی کارکرد در دانفوس DANFOSS بدین گونه می باشد:

کنترل ریزش یا اندازه گیری مبرد با به کار بردن یک لامپ حسگر دما، پر از یک سیال گاز یا مایع انجام می شود، که زمینه ساز روزنه در شیر در برابر فشار فنر در شیر باز شود. بدن با افزایش دمای لامپ. با کاهش دمای ، فشار در لامپ و سرانجام روی فنر کاهش می یابد و زمینه ساز بسته شدن شیر می شود. یک سیستم تهویه مطبوع با دریچه TX دانفوس Danfoss بیشتر کارآمدتر از آنهایی است که سازه های دارند که کاربردی ندارند. همچنین، سیستم های تهویه مطبوع شیر TX دانفوس Danfoss نیازی به آکومولاتور (جایگاه مبرد جایگذاری شده در پایین دست بیرونی اواپراتور) ندارند، زیرا دریچه ها با کاهش بار حرارتی اواپراتور، ریزش مبرد مایع را کاهش می دهند، به گونه ای که همه ی مبرد در درون اواپراتور تبخیر می شود. در هنگامه های عادی مانند دمای درست اواپراتور و گردش هوا  با این روی، یک جایگاه گیرنده مبرد مایع باید در خط مایع پیش از شیر TX دانفوس Danfoss جایگذاری شود تا در هنگامه ی بار حرارتی کم تبخیرکننده، هر گونه مبرد مایع مازاد را بتوان در درون آن انباشت کرد و از برگشت هر مایعی در درون سیم پیچ کندانسور پیشگیری کرد.

برای گفتگو درباره ی خرید دستگاه های دانفوس DANFOSS در سبک های گوناگون با گروه نسیم تهویه آروند همراه باشید.