HITACHI

هیتاچی HITACHI

 هیتاچی  HITACHI در زبان ژاپنی به معنای طلوع خورشید است. هیتاچی در سال ۱۹۱۰ در شهر ایبارکی  توسط نامیهی اودیرا  وقتی  که به نخستین شغل مهندسی خود در معدن Kuhara مشغول شد تاسیس شد.

دفتر مرکزی این شرکت در چیودا، توکیو قراردارد و بخشی از سهام آن در بازار بورس توکیو مبادله می شود.

هیتاچی در حوزه های مهندسی و تولید تجهیزات الکتریکی، لوازم الکترونیکی، تجهیزات پزشکی، سخت افزارهای رایانه ای، سامانه های اطلاعاتی و مخاراتی، سامانه و تجهیزات نیروگاهی، موتورههای هواگرد، طراحی و ساخت ماشین آلات صنعتی، تجهیزات سنگین، خودروهای ریلی و ارائه خدمات مالی فعالیت می کند.

**اودیرا از توانایی‌های مهندسی خود استفاده نمود و موتورهای الکتریکی با قدرت پنج اسب بخار ساخت، که از نظر کیفیت و طول عمر، با نمونه‌های وارداتی در ژاپن، رقابت می‌نمود.

برای چند سال نخست، تنها خریدار این موتورها، صاحب‌کار اودیرا بود. زمانی که این موتور در معدن به خوبی از عهده کارها برآمد، اودیرا اقدام به فروش آن‌ها نمود، ولی تا زمان جنگ جهانی اول نتوانست مشتری‌های مناسبی را بیابد. یکی از شرکت‌های بزرگ ژاپنی، تقاضای ساخت سه توربین را به شرکت زیمنس آلمان داده بود، که به دلیل محدودیت‌های دوران جنگ، امکان تحویل آن‌ها میسر نشد، پس این شرکت راه بهتری به جز مراجعه به هیتاچی نداشت!

اودیرا همه تلاش خود را به کار برد و ژنراتورهای ۱۰٫۰۰۰ اسب بخاری را در ۵ ماه آماده تحویل نمود. آن شرکت تحت تأثیر قرار گرفت و تجهیزات دیگری را به اودیرا سفارش داد، که لازمه این مبادله، تأسیس یک شرکت توسط اودیرا بود. اودیرا شرکت را با نام هیتاچی، که یادآور مکانی بود که نخستین فروش خود را انجام داده بود؛ یعنی شهرهیتاچی، استان ایبارکی  به ثبت رساند.

در دهه ۱۹۲۰ هیتاچی تولیدات خود را برای پاسخ به نیازهای اقتصاد رو به رشد ژاپن گسترش داد. از راه تصاحب دیگر شرکت‌ها، هیتاچی به بزرگترین تولیدکننده پمپ، دمنده‌ها و تجهیزات مکانیکی دیگر تبدیل شد. شرکت همچنین وارد تولید محصولات فلزی نظیر سیم‌های مسی شد. این پیشرفت‌ها باعث شد که هیتاچی بدون نیاز به کمک خارجی توانایی تولید انواع محصولات را داشته باشد. در سال ۱۹۲۴ نخستین لکوموتیو الکتریکی ژاپنی، توسط این شرکت ساخته شد

تو دنیا ۵ تا شرکت هستند که تکنولوژی ساخت دستگاه های MRI ام آر آی و CTSCAN سی تی اسکن رو دارن که این دستگاه ها بسیار تکنولوژی پیچیده ای دارن تا حدی که روی این محصولات عبارت HI techدرج شده و افراد فنی مربوط به دستگاه ها تو کارگاه های تخصصی و عموما محرمانه برای جلوگیری از درز اطلاعات آموزش می بینند. هیتاچی یکی از ۵ شرکت تولید کننده این دستگاه ها هست که دارای این تکنولوژی هست و این چیزی هست که اون رو از بقیه شرکت های الکترونیکی نه تنها ژاپنی بلکه رقبای دیگه اروپایی و آسیایی جلو میندازه…. دستگاه های پزشکی هیتاچی تنها دستگاه هایی هستند که میتونند بسیار قوی در مقابل برند هایی مثل زیمنس آلمان رقابت کنند.